• March 24, 2023

I mori je ten dy shoqeve dhe vetes! Del historia e 20 vjecarit qe vd iq ne Sauk: Kishte tentuar te

Detaje të reja janë mësuar nga aks denti i fr kshëm që ndodhi mbrëmjen e djeshme te rrethrrotullimi i TEG-t, ku humbën jetën Klevis Ruçaj, 20 vjeç banues në Fier, Erisilda Abedini 22 vjeçe si dhe Sikela Perroj 23 vjeçe, të dyja vajzat banuese në Tiranë.

Nga kqyrja e vendit të ngjarjes nga grupi hetimor, u kanstatua se në rrugen që ka përshkuar 20 vjeçari qe vinte nga Unaza Lindore drejt rrethotullimit të TEG-ut, nuk ka pasur frenim të fortë.

Dyshohet se shpejtësia me të cilën udhëtonte i riu të jetë rreth 260 km/h, çka ka bërë që automjeti të çajë barrierat dhe të fluturojë në korsin tjetër të autostradës Tiranë Elbasan.

Gjatë rënies në autostradë që ndodhet poshtë rrethrrottullimit, mjeti tip Audi ka g ditur dhe një mjet tjetër tip Hunday.

Nga kqyrja e regjistrit të gjobave rezulton se 20-vjeçari i cili është pajisur me patentë në vitin 2021 ka një sërë shkeljesh rrugore për shpejtësi dhe për përdorim të telefonit gjatë dejtimit të mjetit.

Drejtuesi i automjetit me targe AB 008 MJ, shtetasi me iniciale K. R, vjeç i pajisur me leje drejtimi te kategorise “B”, prej 1 viti, rezulton se eshte ndeshkuar nga sherbimet e policise rrugore 5 here per shkelje te rregullave te qarkullimit rrugor, me konkretisht:

Ne daten 06.09.2022, per parkalim te gabuar.
Ne daten 07.09.2022, per shkelje te sinjalizimit rrugor.

Ne daten 15.11.2022, per mos rregullim shpejtesie ne qendrat e banuara (gare shpejtesie).
Ne daten 09.12.2022, per perdorim celulari.

Ne daten 27.01.2023, per shkelje te sinjalizimit rrugor dhe i pa pajisur me siguracionin e detyrueshem te mjetot motorrik.