No menu items!
More

  Behuni gati! Stuhia polare mbërrin në Shqipëri, nga nesër cmendet moti

  - Advertisement -
  - Advertisement -

  Duke filluar nga dita e nesërme, vendi ynë do jetë nën ndikimin e stuhisë polare, që do sjellë reshje shiu dhe ulje temperaturash.

  Meteorologu Hakil Osmani ka thënë se kjo stuhi po zbret drejt Ballkanit dhe do prekë edhe Shqipërinë.

  Kemi një stuhi polare, e cila po zbret drejt rajonit të Ballkanit, duke prekur edhe territorin shqiptar. Parashikohet që dita e premet të sjellë vranësira të shumta, që do të gjenerojnë reshjet shiu, si fillim në pjesën veri-perëndimore.

  Ndërkohë që në orët e mbrëmjes do kemi një ndryshim të kushteve atmosferike pasi reshjet në zonat malore do të jenë në formën e dëborës.

  Në zonat malore, kryesisht ato veri-lindore, duke përfshirë këtu qarkun e Kukësit, Pukës, Peshkopisë, pritet të sjellin reshje në formën e dëborës, ndërsa pjesa tjetër e territorit shqiptar, do të ketë reshje shiu, të cilat do të jenë herë pas right here edhe në formën e rrebesheve afatshkurtra.

  Ai thotë se këto ndryshime do sjellin ulje të temperaturave dhe termometri do të shënojë edhe vlera unfavourable.

  Vlerat maksimale pritet të zbresin rreth vlerës 18 gradë Celsius. Dita e dielë parashikohet të sjellë një tjetër rënie të vlerave. Në qytetet malore, vlerat minimale parashikohet të zbresin në minus 3 apo minus 4 gradë Celsius.

  Ndërkohë fundjava do të sjellë një përmirësim të kushteve atmosferike, por problemaitke do jetë period e cila do të arrijë deri në 55 kilometra në orë.

  - Advertisement -