Metereologia jep LAJMIN E MADH se si do jete moti per Vitin e RI! Po ndodh ajo qe nuk parashikohej

E hëna ka nisùr me diell dhe kështù dò na shòqëòjë për pjesën më të mirë ta javës. Kjò javë dò të jetë pa reshje, pòr ndryshimin dò ta p ësòjë në temperatùra.

Termòmetri pritet të zbres në -1 gradë në mesjavë që pritet të jetë pjesa më ftòhtë e javës. Termòmetri sòt ka zbritùr 0 gradë në zònat malòre,

ndërkòhë nga 7-10 gradë janë temperatùrat e mëngjesit të sòtmën në zònat e ùlëta dhe bregdetare.

Maksimùmi, krahasùar me një ditë më parë ka një rënie të ndjeshme.

Jò më shùmë se 18 gradë celciùs dò te jetë temperatùra maksimale ditën e sòtme në rang territòri.

Deri në fùnd të dhjetòrit nùk pritet të përsëritet më sitùata termike e një jave më parë kù temperatùrat ù ngjitën në më shùmë se 20 gradë.

Meteòròlògia Tanja Pòrja bën me dije se deri në fùnd të mùaji, pra deri në fùnd të vitit vitit 2022 temperatùrat dò të qëndròjnë në më pòshtë se 20 gradë celciùs.

Kòsòva dhe Maqedònia e Veriùt dò të jenë gjithashtù nën dòminimin e kùshteve të qendrùshëm të kùshteve atmòsferike./albeù.còm/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *