E fundit! Shqipëria nën pushtetin e ujit, përmb yten shtëpitë në Elbasan e Shkodër, dhjetëra pemë të shku lura

Reshjet e dendura të shiut gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë kanë shkaktuar pr bleme të shumta në qytete të ndryshme të Shqipërisë.

Prej mbrëmjes së djeshme Durrësi është përfshirë nga moti i paqëndrueshëm me shtrëngata shiu dhe st uhi.

Për pasojë ka prezencë uji në disa segmente rrugore, të cilat janë të pakalueshme.

Situata më problematike paraqitet në lagjen 5, pranë Stadiumit, pranë stacionit të Trenit, në Shkozet dhe në rrugën Aleksandër Goga.

Sakaq, në Spille raportohet për d me të shumta në zonën e njësisë Kryevidh. Dhjetëra pemë janë rrëz uar si pasojë e erës së fortë, ndërsa dhjetëra shtëpi janë nën pushtetin e ujit.

Burime bëjnë me dije se dhjetëra shtëpi të tjera rrez kojnë të përmb ten.

Gjithashtu janë d mtuar disa ura që lidhin fshatrat me njëri-tjetrin.

Në Elbasan dhe në Shkodër uji ka vërshuar brenda shtëpive.

Mësohet se në lagjen Ajasem të bashkisë Shkodër 10 shtëpi janë nën pushtetin e ujit.

Prej 72 orësh territori i qarkut të Shkodrës ka qenë i përfshirë nga reshjet.

Nga Shtabi i Emergjencave flitet për një sipërfaqe të përmb tur prej 400 ha në fshatin Muriqan. Prezenca e ujit në Gur të Zi, Dajç e Velipojë është problematike.

Në lagjen Ajasëm banesat janë të izoluara dhe banorët janë parë të lëvizin me varka./Abcnews.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *