“Milani nuk gabon dy herë dhe tani me kthimin e Theo…” Thiago Silva flet para ndeshjes! “Sa emocione, por ndoshta kthehem si trajner”

Vitet e fundit ka pasur zëra për rikthimin tuaj të mundshëm në Milano: do të dëshironit ta përfundonit karrierën tuaj këtu? “Kalimi im këtu ka ndodhur tashmë dhe historia ime tashmë është krijuar. Nëse do të ekzistonte mundësia ishte përpara Chelsea. Nuk e di për të ardhmen, kam ende shumë vite për të luajtur. Por në të ardhmen, si trajner ndoshta…”

Si ndiheni ende gati për të luajtur në këto nivele? “Jam mirë, jam mirë fizikisht. Pas Crystal Palace nuk jam shëruar ende 100%. Nuk jam i frustruar nga mungesa e ndeshjes së fundit, kam folur për këtë me trajnerin. Unë mund t’i luaj të gjitha ndeshjet dhe duhet të menaxhoj veten”

Çfarë emocionesh ndjeni kur ktheheni në San Siro kundër Milanit? “Jam shumë i lumtur dhe i emocionuar që jam këtu pas 11-12 vitesh: gjithçka që kam kaluar në këtë klub të madh më vjen në mendje. Nesër do të përpiqem të jem i fortë mendërisht”

Çfarë u mungon kuqezinjve për të qenë konkurrues në një nivel të lartë në Champions League? “Milani gjithmonë tregon se po përmirësohet. Ata humbën një ndeshje kundër nesh javën e kaluar, por si një ekip i madh nuk do të humbasin të dyten radhazi. Ata patën një rezultat të shkëlqyeshëm kundër Juves. Këtu nuk është kurrë e lehtë të luash apo të fitosh. Duhet të jemi gati”.

Çfarë mund të na thoni për të ardhmen tuaj, a keni folur për kontratën me Chelsean? “Nuk është koha për të folur për kontratën e re dhe çfarë do të ndodhë. Unë dua të vazhdoj të luaj siç po bëj, duke ndihmuar ekipin. Do të mendoj për kontratën më vonë para ose pas Kupës së Botës. Do të duhet të vendos edhe me familjen time”.

Çfarë ju ka goditur nga ky Milan dhe cili lojtar ju ka magjepsur veçanërisht? “Sigurisht që Tomori më bëri përshtypje: isha me të disa muaj para se të vinte këtu në Milano. E dija që për të nuk është e lehtë: një djalë me kaq shumë cilësi që ka ndryshuar vendin dhe kulturën.

Ai ka treguar se ka shumë cilesia.Futbolli me i mire shkollor per nje mbrojtes eshte Italia, une gjithmone kete e them.Sot jam i emocionuar dhe neser edhe me shume, gruaja ime me siguri do te qaje…Shpresoj qe ne fund te qeshim bashke me ate qe kemi jetuar”

Si ndalet sulmi i Milanit, duke marrë parasysh edhe rikthimin e Theo Hernandez? “Do të jetë një lojë e vështirë dhe nuk do të jetë e lehtë për t’u mbrojtur. Lojtarët e mëdhenj nuk humbasin dy ndeshje radhazi.

Duhet të jemi të kujdesshëm ndaj Leaos, por edhe ndaj lojtarëve që i japin topin dhe atyre që ai u shërben si Giroud në zone.

Duhet të jemi të fokusuar në këtë, këtë do të duhet ta bëjmë në mbrojtje. Me Theo Milan fiton shumë: ai është një nga lojtarët anësor me te forte në botë për momentin. Ai ka një këmbë të rëndësishme, sulmon dhe mbron mire”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *