Trajneri i Chelsea-t, Graham Potter, ka folur ne konference shtypi per sfiden ndaj Milanit duke u ndalur ne disa tema dhe duke pranuar se niveli i veshtiresise do te rritet ne krahasim me sfiden ne Londer.

Mund të na tregoni për periudhën aktuale të ngarkuar, me pak kohë për stërvitje? “Periudha shumë intensive, por ne japim maksimumin për të përfituar nga çdo moment përtej atij të lejuar në fushë. Ne përpiqemi të kuptojmë njëri-tjetrin, përpiqem të njoh më mirë lojtarët. Ne përparojmë duke parë videot dhe duke u përpjekur të flasim.  Mundohem të kuptoj gjendjen shpirtërore të prindërve të mi, lojtarëve dhe të krijoj një harmoni që tashmë ekziston”.

Si do të jetë të luash në San Siro? “Do të jetë edhe më e veçantë. Këtu atmosfera është ndryshe dhe loja është ndryshe. Milani do të përpiqet të shfrytëzojë avantazhin e të luajturit në shtëpi. Po flasim per dy klube të shkëlqyera dhe do të jetë një ndeshje e bukur”

Si është Thiago që humbi ndeshjen e fundit në Premier dhe rikthehet në San Siro? “Ai është padyshim më i mirë, ai është një lider dhe një profesionist i madh dhe punon per t’u ndodhur ne dispozicion te trajnerit dhe ekipit sigurisht”.

Si janë të lënduarit? “Ata janë të gjithë në dispozicion, përveç tre lojtaresh qe tashme i dime (Ziyech, Kante dhe Fofana). Është e dobishme të kemi një rotacion: nesër do të jetë një ndeshje shumë fizike dhe do te shpenzojme energji jo pak”.

Keni fituar tri herë radhazi, sa ndikon kjo në sigurinë tuaj? “Fitorja është gjithmonë e nevojshme: është mirë të flasim për motivimin dhe idetë, por fitorja ndihmon shumë. Shpresojmë të vazhdojmë kështu.”

A do ta konfirmohet sulmi në Londër? “Nuk mund të them se me cilin formacion do të luaj. Kemi mundësi të shkëlqyera: do të jetë një ndeshje sfiduese dhe do të përballemi me një ekip si Milani që është shumë fleksibël në mënyrën se si luajnë në sulm dhe mbrojtje dhe ndryshojne shpesh. Me pelqen kjo gje te nje ekip”.

Përshtypjet per Leao kur e pate ne fushe ne Londer ? “Leao është një lojtar i shkëlqyer por i Milanit. Ai do të jetë në gjendje të japë kontributin e tij dhe neser”

By Admini

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *