“A jam mirë te Milani? E ardhmja do të shihet! Goli i Juves përfshin karakteristikat e mia”

Playmakeri spanjoll në fuqi te Milani, Brahim Diaz, ishte magjik kundër Juventusit, duke shënuar një gol spektakolar: një veprim spektakolar. Pas një viti të luhatshëm për të thënë të pak, këtë vit Pioli e di se mund të llogarisë tek ai.

Me problemet e ndryshme që lidhen me lëndimet e lojtarëve në sektorin e avancuar të kuqezinjve, Brahim Diaz është një alternative. Testet e fundit kanë qenë të nivelit të lartë, por e ardhmja për kuqezinjtë nuk është ende e sigurt.

Milani do të duhet të vendosë në fund të sezonit nëse do ta shpengojë atë nga Real Madrid, duke paguar një shumë afër 22 milionë euro, apo jo. Por shpërblesa mund të mos mjaftojë: në rast se Reali vendos ta marrë në shtëpi, do të mjaftonte që ata të ushtronin të drejtën e riblerjes së vendosur në 27 milionë euro.

Tani Blancos mendojnë për këtë. Numri 10 i Milanit ka dhënë një intervistë për Cadena SER, radio transmetuese spanjolle, në të cilën ka hedhur dritë edhe për të ardhmen e tij.

Brahim Diaz është intervistuar nga radio stacioni spanjoll Cadena SER ku ka folur për tema të ndryshme. Numri 10 i Milanit u fokusua tek e ardhmja e tij dhe ëndrra e Kupës së Botës në Katar. Këto janë deklaratat e lojtarit spanjoll.

Për të ardhmen, lojtari i kuqezinjve nuk ka mbyllur asnjë derë për një të ardhme të mundshme te kuqezinjtë, duke u ndalur edhe tek ndeshja e nesërme kundër Chelseat:

“Për të ardhmen do të shohim. Tani nuk mund ta dimë se çfarë do të ndodhë nesër. Është e vërtetë që jam shumë i lumtur këtu dhe dua të jap më të mirën.

Tifozët e Milanit janë shumë të dashur për mua, u pëlqen mënyra se si luaj. Tani mendoj se dua të jap 100% për këtë ekip. Nesër do të jetë një garë shumë e rëndësishme dhe unë jam i fokusuar në këtë”.

Playmaker më pas u ndal tek ëndrra e Kampionatit Botëror në Katar: “Po flasim për diçka unike dhe për mua është një nga objektivat. Ne duhet të vazhdojmë të punojmë shumë dhe të presim atë që do të vijë, të arrijë. Për mua dhe familjen time do të ishte një burim krenarie të isha në Katar”.

Për golin e shënuar ndaj Juve: “Ishte një gol shumë i bukur, veçanërisht sepse na solli tre pikët. Ishte një ndeshje thelbësore kundër një rivali të drejtpërdrejtë: ishte një mbrëmje e mrekullueshme”.

Se si ndodhi goli: “Mbaj mend që lexova ndeshjen, pritjen, shoh hapësirën, e kam atë driblimin, shoh mbrojtësin dhe në atë moment shkova drejt tij, bëra disa ndryshime ritmi dhe gjuajta me shpirt”.

Për aftësinë për të përdorur të dyja këmbët: “Vjen që nga lindja dhe e mira është se kundërshtari nuk e di se ku mund të shkosh. Në fund, mënyra se si është ngritur mbrojtësi, më jep një avantazh për të dalë në të djathtë ose në të majtë. Të kesh këtë plus është shumë pozitive për një lojtar “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *