Brahim Diaz si “rrufe”, Bonucci poshtërohet! Por gjithçka nisi nga Fik Tomori (VIDEO)

Juventusi ende shembet në pellgun e parë të vërtetë të këtij kampionati përballë një pretendenti të drejtpërdrejtë për titullin. Një tjetër mundësi e humbur nga bardhezinjtë për t’u ngritur pas fitoreve bindëse ndaj Bolonjës dhe Maccabit.

Skuadra e Allegrit del me kocka të thyera nga San Siro në fund të 2-0 të shkaktuar nga Milani. Në mes të këtyre 90 minutave makth për Zonjën e Vjetër, e cila arriti të vërë në vështirësi ekipin e Piolit vetëm në dhjetë minutat e para të lojës, vihen në pah edhe një herë gabimet e zakonshme.

Një skuadër e butë që me rastin e golit të dytë të Brahim Diazit shfaqi disa kufizime që për një skuadër të kësaj thellësie nuk janë aspak serioze. Dyfishimi i Milanit në fakt vjen nga një shkarkim i topit të gabuar nga Vlahovic. Serbi i servirur nga e djathta nga Danilo, mbron topin nga sulmi i Tomorit që tenton t’ia rrëmbejë numrin 9 të Juventusit.

Ish-sulmuesi i Fiorentinas vendos kështu të heqë qafe topin pasi sheh Milikun te vetëm në qendër të fushës duke kërkuar topin. Zgjedhja më e gabuar duke qenë se pas tij ishte McKennie, të cilit ai mund t’i kërkonte një shkëmbim ose Danilo për të rifilluar aksionin nga prapa.

Nga ana tjetër, Vllahovic provon gjënë më të vështirë: t’i shërbejë Milikut që e zë gjumi. Polaku ishte i palëvizshëm në mesfushë pasi lëvizi për të marrë topin nga Danilo më herët. Prandaj ai kishte mbetur në të njëjtin pozicion, pak i humbur dhe ndoshta jo shumë i mbrojtur nga ai pasazh që do të bënte Vlahovic.

Por aty pranë Milikut nuk kishte njeri dhe për këtë ishte lojë fëmijësh që Brahim Diaz ta paraprinte dhe të fluturonte drejt portes. Në të gjitha këto, spanjolli arrin të kalojë lehtësisht edhe Bonuccin, i cili do te tentoje deri ne fund por me kot.

Bonucci bën minimumin për të parandaluar spanjollën të fluturojë i vetëm drejt portës së bardhezinjve.
Kapiteni i Juventusit vendoset përballë fantazistit kuqezi në përpjekje për ta penguar, pa ndërhyrë dhe Brahimi me një driblim të thjeshtë arriti ta kapërcejë.

Bonucci mund ta kishte bërë këtë duke shpenzuar një karton të verdhë për të penguar spanjollin të shkonte i vetëm drejt portës. Kjo pritej nga një lojtar i përvojës së tij, por mendohet gjate. Diaz ka nje shpejtesi marramendese dhe duket sikur ne ate moment i fut “NOS” dhe nuk mund ta ndale dot askush.

VIDEO E GOLIT DIAZ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *