Kur gjate dites se sotme u raportua per nje te.rmet prane tiranes ne Shqiperi, me magnitude te ulet, smund te themi te njejten gje per shtetin qe na ka dal kundra IRanin.

Më shumë se 500 persona janë lën duar në Iranin veriperëndimor, pas një tër. meti të fu .qishëm me magnitudë 5.4 ballë të shkallës Rihter që go. di.ti vendin këtë të mërkurë.

Tërmeti u regjistrua rreth orës 03:30 me orën lokale dhe kishte një thellësi prej 10 kilometrash.

Sipas autoriteteve vendase numri i të lë. ndlarve ka shkuar në 528 ndërsa 135 prej tyre janë shtruara në spital.

Guverantori i vendit bëri me dije se nga tërmleti u shka. tërruan 50 shtëpi, ndërsa 500 të tjera kanë pëlsuar dë. me.

Ndërkohë zëdhënësi i shërbimeve të urgjencës i tha televizionit publik se “furnizimi me energji elektrike

dhe ujë u ndërprenë në fshatrat pranë qyteteve Salmas dhe Hoi”, të cilat ishin afër epiqendrës së tërmetit.

By Admini

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *