“Faleminderit që më nxore debile”, debat i fortë në BBV mes dy shoqeve të ngushta, Monikës dhe Arjolës

Banorët e ‘Big Brother Vip’ kanë luajtur lojën “qytet, shtet”. Por si duket kjo lojë është bërë shkak i një debati mes dy mikeshave aktores Arjola Demirit dhe Monika Lubonjës. Gjatë lojës aktoret janë kapur për gjuhën dialektike dhe atë letrare.

Arjola: Duhet të më dëgjosh! Monika: Ma the njëherë” Arjola: Ti gjithmonë e ke këtë, nuk dëgjon dhe hidhesh. Më lër të flas edhe ato idjotsitë që do ti flas, më lër ti flas.

Nëse unë kam folur 19 vjet në dialektikë dhe kam lexuar në gjuhë letrare, vetëm me lexuar në gjuhë letrare në shkollë, po kurrë nuk kam folur në gjuhë letrare. Kam ardhur në Tiranë kam folur në gjuhë letrare.

Por nëse do i referohem nëse është rregull apo nuk është në rregull “thi” është dialektore, e thashë edhe aty. Nuk shkruhet as në abetare, as në gjuhë letrare

Monika: Po shpirt. Arjola: Po aty e shkruajnë mish thiu, nuk e shkruajnë mish derri. Monika: Bëre atë sqarim që bëra unë.

Arjola: Po përderisa e pranojmë që kemi dialekte dhe ka shumë dialekte, pse mos të pranojmë edhe këto që thonë në dialekt

Monika: Po unë këtë thashë, nuk futem për të mos u bërë injorante dhe për të mos bërë një gabim, nuk dua të fus Dagz-in dhe Egzonën. Arjola: Faleminderit Monika që më nderove aty brenda, më nxore debile në fund.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*